Direct Materials Purchases Assignment

Our professional writers will address all you homework
requirements and provide a quality paper with guarantees of 100% plagiarism free.
We provide 24/7 customer Support.

Order Research Paper In a Few Clicks



    Get my paper done

    By clicking “Get my paper done”, you agree to our terms of service and privacy policy. We’ll occasionally send you promo and account related emails.

    Direct Materials Purchases Assignment

    Direct Materials Purchases Budget Pasadena Candle Inc. budgeted production of 730,000 candles for the year. Wax is required to produce a candle. Assume 12 ounces of wax is required for each candle. The estimated January 1 wax inventory is 16,600 pounds. The desired December 31 wax inventory is 12,600 pounds. If candle wax costs $1.80 per pound, determine the direct materials purchases budget for the year. (One pound = 16 ounces.) Round all computed answers to the nearest whole dollar. For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign. Pasadena Candle Inc. Direct Materials Purchases Budget For the Year Ending December 31 Pounds of wax required for production: Total units available Total pounds to be purchased Unit price Total direct materials

    Direct Materials Purchases Budget Pasadena Candle Inc. budgeted production of 730,000 candles for the year. Wax is required to produce a candle. Assume 12 ounces of wax is required for each candle. The estimated January 1 wax inventory is 16,600 pounds. The desired December 31 wax inventory is 12,600 pounds. If candle wax costs $1.80 per pound, determine the direct materials purchases budget for the year. (One pound = 16 ounces.) Round all computed answers to the nearest whole dollar.

    Top Universities

    For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign. Pasadena Candle Inc. Direct Materials Purchases Budget For the Year Ending December 31 Pounds of wax required for production: Total units available Total pounds to be purchased Unit price Total direct materials to be purchased Direct Materials Variances Bellingham Company produces a product that requires seven standard pounds per unit. The standard price is $4.5 per pound. If 3,600 units used 24,700 pounds, which were purchased at $4.59 per pound, what is the direct materials (a) price variance, (b) quantity variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. a. Direct materials price variance b. Direct materials quantity variance 9 ी ी c. Direct materials cost variance Factory Overhead Controllable Variance Bellingham Company produced 5,700 units of product that required 5 standard direct labor hours per unit. The standard variable overhead cost per unit is $5.20 per direct labor hour. The actual variable factory overhead was $153,680. Determine the variable factory overhead controllable variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number. Get Accounting homework help today